טקס פדיון הבן

הרב דניאל דוד הכהן בטקס פדיון הבן.

מצוות פדיון הבן בתורה

אחד מהמנהגים היהודים אשר שייכים לתר”ג מצוות, הינו מנהג פדיון הבן. על פי מצווה זו חייב האב לפדות את בנו הבכור מאת כהן. מדובר על אחת מתוך 24 מתנות כהונה, אשר על פי התורה, זכה בה אהרון ובניו הכוהנים. המצווה הי לפדות תינוק בן 30 יום, אך ניתן למסור את התשלום עבור פדיונו גם לפני הגיעו לגיל של 30 יום, בתנאי שהפדיון עצמו יחול לאחר 30 יום. התינוק נפדה מהכוהן בתמורה לתשלום של 5 סלעים, מטבעות כסף טהור או חפץ כלשהו שדומה לסכום הזה. את התינוק מלבישים בבגדי פאר והנשים עוטות עליו תכשיטי זהב. סיבת המנהג הינו תיקון לעגל הזהב , אשר בו הנשים סרבו לתת את תכשיטיהן והגברים חטפו אותם מהן. לכן ישנו שימוש בתכשיטים לביצוע המצווה של פדיון הבכורות.

על האב לומר:” אשתי הישראלית ילדה לי בן זה הבכור, זה בני בכורי והוא פטר רחם לאימו הישראלית והקב”ה ציווה לפדותו” שנאמר (במדבר יח,טו) “ופדויו מבן חודש תפדה בערכך כסף חמשת שקלים בשקל הקודש, ישרים גרה הוא ונאמר (שמות י”ג , ב’) “קדש לי כל בן בכור פטר כל רחם בבני ישראל באדם ובהמה לי הוא”

פדיון הבן - טקס עתיק יומין

טקס פדיון הבן הוא טקס עתיק יומין שמקורו כבר במקרא. מלכתחילה יועדו הבכורים לשרת את האל בבית המקדש לזכר הצלתם ממכת בכורות וחטא עגל הזהב, נישל אותם מזכות העבודה במקדש, כך שעבודה זו, עברה לכוהנים וללויים. סיפור זה אינו מסתיים , בחינם,, היות והורי הבכורים נצטוו לבוא אל הכהן משחלפו 30 יממות מהלידה ולפדות את בנם מעבודת המקדש עבור חמישה שקלי כסף.

לכאורה המחיר נראה לנו זול מדי, אך מדובר על מטבע שהיה יקר אז אשר משקלו היה 20 גרם כסף טהור ונהגו לעשות בו שימוש בעת העתיקה. אז קראו לו “סלע” כיום, המנהג הוא להשתמש במטבעות (סלעים) המונפקים במיוחד עבור טקס פדיון הבן ע”י מדינת ישראל. מטבעות אלו, מיוצרים מכסף טהור ועליהם טבוע עיטור מיוחד לכבוד האירוע.

מנהגים נוספים בטקס פדיון הבן

נהוג לערוך סעודה חגיגית המוגדרת בהלכה כסעודת מצווה. את הטקס מתחילים לאחר בציעת הפת של סעודת המצווה. התינוק מובל לטקס כאשר הוא לבוש בבגדים חגיגיים על מגש כסף וכרית רקומה, היישר לידיו של הכהן. טקס זה נהוג עד היום כמיטב המסורת היהודית וניתן ללוותו עם מזמורים ופיוטים.

הרב מזמר לפדיון הבן - הרב דניאל דוד הכהן

אם כבר החלטתם לערוך את טקס פדיון הבן, כדאי כי תערכו אותו באופן רוחני ומרשים, כזה שייחרט בקרב המוזמנים שלכם. רב מזמר בעל קול ערב, כמו קולו של הרב דניאל דוד הכהן שהוא דור שני של פייטנים וחזנים. לרב דוד הכהן, יש רקע מוזיקלי עשיר הרב כהן, כבר ערך טקסי נישואין רבים, אירועים משפחתיים טקסיים כגון זבד הבת , בר מצווה ופדיון הבן. הרב כהן הוא גם מוהל מוסמך מטעם הרבנות הראשית לישראל, מכין נערים לפרשת בר המצווה שלהם והופך כל אירוע לשמחה עם המון רוחניות ועוצמה.

רב מזמר

הרב שלך לכל אירוע!

זבד הבת

הרב דניאל דוד הכהן עורך טקס זבד הבת ע"י שירה יפה, הכנה וקריאת פסוקי הטקס.

ברית מילה

הרב דניאל דוד הכהן מוהל לברית מילה מוסמך, מקצועי ומנוסה. הרב אף ידאג לטיפול לאחר המילה.

בר מצווה

הרב דניאל דוד הכהן יכישר את בינכם לקראת יומו הגדול ע"י הכנת פרשת השבוע, דרשה ועוד.

חתונה

הרב דניאל דוד הכהן הינו רב מזמר והוא יערוך עבורכם טקס חופה, נעים ומרגש במיוחד ע"י קולו הערב והמיוחד.

שבת חתן

הרב דניאל דוד הכהן יסייע לכם בשבת חתן הכולל: חזן לכל התפילות, קריאה בתורה, פיוטים ושירה בסעודות ועוד.

שבע ברכות

הרב דניאל דוד הכהן יערוך עבורכם טקס שבע ברכות שלאחר החתונה בשירותו היפה והנעימה ובקולו הערב.