זבד הבת

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

לאחר שנושא טקס זבד הבת התגבש בעידן החדש בקהילות השונות, הוא מאוד אמורפי וכולל רק כמה פסוקים ופיוטים מרכזיים שניתן להוסיף כל דבר. אם התינוקת תאמר את “ברכת הגומל” כפי שמקובל בטקס ברית המילה. בטקס זה, נהוג לומר לתינוקת החדשה יונתי בחגווי בסלע בסתר המדרגה, תראיני את מראיך השמיעני את קולך כי קולך ערב ומראיך נאווה” {מגילת שיר השירים פרק ב’  ‘ פסוק י”ד}. על פי המסורת היהודית, יש לשמוח בשמחת הבת ממש כשם ששמחים בשמחת הולדת הבן יש להוקיר את מה שהקדוש ברוך הוא שלח לנו ולכן טקס זה הינן מצווה לקבלת הבת לחיק המשפחה ולעולם. הכרת הטוב, היא חלק מהחוויה של חגיגת זבד הבת. עצם הטקס של זבד הבת, מביע על הכרת תודה שלולא הקדוש ברוך הוא, לא היינו זוכים בתינוקת.

זבד הבת ומקורו ביהדות

טקס זבד הבת בתקופת התלמוד מאופיין היה במנהג ידוע, אשר בו היו נוטעים עץ אורן, לכבוד  הולדת הבת. המשנה במסכת גיטין, מספרת כי מענפי העצים של עץ האורן  היו מכינים מקלות לנשיאת החופה, כאשר הבת הייתה נישאת כאשר התבגרה והפכה לאישה. טקס זה, נוצר, על מנת לתת את שם התינוקת מול הקרובים ובני המשפחה. ליולדת היו נותנים ברכת רפואה וכן היו מסיימים את הטקס לאחר התפילות והפיוטים בסעודת הודיה.  עצם המילה זבד, פירושה מתנה, או מתנה טובה. היות וטקס זה, אינו התקבע סופית ולכן, יש המון דרכים שבהם ניתן להוסיף, לסגנן ולעדכן את הטקס, בכדי שיהיה אישי יותר.

בריתה או טקס זבד הבת?

לרוב, טקס זבד הבת, בא על חשבון בריתה. את הטקס עורכים כחגיגה שמחליפה את מסיבת הבריתה. יש משפחות שאינם מעוניינים לקרוא לחגיגה זו “בריתה” היות וברית הינו טקס שבו מוהלים את הרך הנולד שהוא זכר ולכן יש איזו שהיא אסוציאציה שאינה מתאימה לטקס של תינוקת שהגיעה זה עתה לעולם. הורים רבים, יעדיפו לערוך טקס שיש בו רוחניות ושמחה וכן ברכות של רב שיומטרו על התינוקת. בקהילות רבות ובמיוחד בקהילות של יהודי צפון אפריקה, ישנו מנהג עד היום, לערוך טקס של זבד הבת. המושג “זבד” מוזכר עוד בספר בראשית, אשר שם אומרת לאה על אחת מלידותיה:” זבדני אלוהים אותי זבד טוב”

רבים מהמשפחות אשר זכו לבואה של תינוקת חדשה למשפחה, מעדיפים לא לשכור אולם, כי אם לערוך טקס אינטימי, משפחתי ומרגש שיש בו רב מזמר שיברך את היולדת והתינוקת, מן טקס אשר יש בו הרבה משמעות ורוחניות.

רב מזמר לטקס זבד הבת

חלק ממנהגים של טקס זבד הבת נהוג, להזמין רב מזמר שיעשה את השמחה האמיתית והאווירה הרוחנית. אחד מהרבנים המוכרים בתחום, הוא הרב דניאל דוד כהן שהוא בעל עבר מוסיקלי עשיר.  הרב עורך טקסים כגון זבד הבת, חופה וקידושין, הוא אף מוהל ועורך כל שמחה באווירה שרק סוחפת את המוזמנים ונוטעת בהם המון שמחה. הרב כהן, ערך כבר מאות טקסים לזוגות ומשפחות רבות ויגרום לטקס שלכם להיות אקטיבי.

 לחזרה לדף הבית

לעוד מאמרים על רב מזמר 

פוסטים אחרונים באתר

רב לחתונה

בחירת רב לחתונה

ההכנות לחתונה בעיצומן וההתרגשות בשיאה, אחת המשימות היא לבחור רב שינהל את טקס החופה לפי כללי חופה וקידושין. הטקס עומד במרכז החתונה

ארבעת המינים בסיטונאות

ארבעת המינים בסיטונאות

בפרוש עלינו חג הסוכות הקרב ובא, אחת המצוות החשובות בחג היא ללא ספק מצוות ארבעת המינים. המצווה כוללת ארבעה מינים ואלו הם:

Call Now Button
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן