הרב דניאל כהן

פדיון הבן מתחיל עם רב עורך הטקס

אחד מהמנהגים היהודים אשר שייכים לתר"ג מצוות, הינו מנהג פדיון הבן . על פי מצווה זו חייב האב לפדות את בנו הבכור מאת כהן. מדובר על אחת מתוך 24 מתנות כהונה, אשר על פי התורה, זכה בה אהרון ובניו הכוהנים. המצווה הי לפדות תינוק בן 30 יום, אך ניתן למסור את התשלום עבור פדיונו גם לפני הגיעו לגיל של 30 יום, בתנאי שהפדיון עצמו יחול לאחר 30 יום. התינוק נפדה מהכוהן בתמורה לתשלום של 5 סלעים, מטבעות כסף טהור או חפץ כלשהו שדומה לסכום הזה. את התינוק מלבישים בבגדי פאר והנשים עוטות עליו תכשיטי זהב. סיבת המנהג הינו תיקון לעגל הזהב , אשר בו הנשים סרבו לתת את תכשיטיהן והגברים חטפו אותם מהן. לכן ישנו שימוש בתכשיטים לביצוע המצווה של פדיון הבכורות.

על האב לומר:" אשתי הישראלית ילדה לי בן זה הבכור, זה בני בכורי והוא פטר רחם לאימו הישראלית והקב"ה ציווה לפדותו" שנאמר {במדבר יח,טו "ופדויו מבן חודש תפדה בערכך כסף חמשת שקלים בשקל הקודש, ישרים גרה הוא ונאמר {שמות י"ג , ב'} "קדש לי כל בן בכור פטר כל רחם בבני ישראל באדם ובהמה לי הוא"

פדיון הבן- טקס עתיק יומין

טקס פדיון הבן הוא טקס עתיק יומין שמקורו כבר במקרא. מלכתחילה יועדו הבכורים לשרת את האל בבית המקדש לזכר הצלתם ממכת בכורות וחטא עגל הזהב, נישל אותם מזכות העבודה במקדש, כך שעבודה זו, עברה לכוהנים וללויים. סיפור זה אינו מסתיים , בחינם,, היות והורי הבכורים נצטוו לבוא אל הכהן משחלפו 30 יממות מהלידה ולפדות את בנם מעבודת המקדש עבור חמישה שקלי כסף.

לכאורה המחיר נראה לנו זול מדי, אך מדובר על מטבע שהיה יקר אז אשר משקלו היה 20 גרם כסף טהור ונהגו לעשות בו שימוש בעת העתיקה. אז קראו לו "סלע" כיום, המנהג הוא להשתמש במטבעות {סלעים} המונפקים במיוחד עבור טקס פדיון הבן ע"י מדינת ישראל. מטבעות אלו, מיוצרים מכסף טהור ועליהם טבוע עיטור מיוחד לכבוד האירוע.

מנהגים נוספים בטקס פדיון הבן

נהוג לערוך סעודה חגיגית המוגדרת בהלכה כסעודת מצווה. את הטקס מתחילים לאחר בציעת הפת של סעודת המצווה. התינוק מובל לטקס כאשר הוא לבוש בבגדים חגיגיים על מגש כסף וכרית רקומה, היישר לידיו של הכהן. טקס זה נהוג עד היום כמיטב המסורת היהודית וניתן ללוותו עם מזמורים ופיוטים.

הרב מזמר לפדיון הבן- הרב דניאל כהן.


אם כבר החלטתם לערוך את טקס פדיון הבן, כדאי כי תערכו אותו באופן רוחני ומרשים, כזה שייחרט בקרב המוזמנים שלכם. רב מזמר בעל קול ערב, כמו קולו של הרב דניאל כהן, שהוא דור שני של פייטנים וחזנים. לרב דניאל הכהן, יש רקע מוזיקלי עשיר והוא מנהל קהילה קטנה בנתניה. הרב כהן, כבר ערך טכסי נישואין רבים, אירועים משפחתיים טקסיים כגון זבד הבת , בר מצווה ופדיון הבן. הרב כהן הוא גם מוהל מוסמך מטעם הרבנות הראשית לישראל, מכין נערים לפרשת בר המצווה שלהם והופך כל אירוע לשמחה עם המון רוחניות ועוצמה.

מה כולל טקס פדיון הבן?

הכנה

תיאום

תיאום מוקדם עם ההורים הטריים והכנת הטקס כנוסח הנהוג.

flower2.png

סיכום

בסיום השיחה תקבלו סיכום קצר הכולל את הנוסח וסדר פדיון הבן.

flower2.png

פדיון

תחילת הטקס הכולל קבלת אורחים עם הרב דניאל.

טקס

תחילת הטקס

בתחילת הטקס ילווה במוזיקה נעימה וטובה.

flower2.png

שירים

שירים המיוחדים להולדת הבן מאת הרב דניאל כהן.

flower2.png

דבר תורה

דבר תורה קצר בנושא מאת הרב דניאל כהן.

פדיון

פדיון הבן

פדיון הבן כנהוג בהלכה מאת הרב דניאל כהן ובשירה וזמרה.

flower2.png

מלווה בהומור

מלווה בהומור נעים מאת הרב דניאל.

flower2.png

מזל טוב

שתזכו לגדלו ברווח ובנחת. ובהצלחה!

רוצים לשמוע עוד?

צור קשר עוד היום עם הרב דניאל כהן